چرخه هایپ: شاید بتوان سال ۲۰۱۸ را آغاز عصر ترنس-هیومن‌ها (trans-human) قلمداد کرد. مفهومی که برای اولین بار توسط پیرچاردین در سال ۱۹۴۹ میلادی مطرح شد و ظاهرا قرار است در آیند‌ه‌ای نه چندان دور به منصه‌ی ظهور برسد. فناوری نوینی که قادر است با هک بیولوژیکی انسان‌ها و افزودن قابلیت‌های شگرف به بشر امروز، فرا-انسان‌هایی (Post-Human) را ارائه دهد که می‌توانند جهان را دگرگون کنند.
چرخه هایپ نوعی نمودار شماتیک است که توسط یک شرکت پژوهشی درزمینه تکنولوژی‌های اینترنتی ارائه‌شده. در این چرخه می‌توان مراحلی را که یک تکنولوژی از بدو تولد طی می‌کند، مورد برسی قرار داد. از چرخه هایپ در مباحث بازاریابی نیز استفاده‌های فراوانی می‌شود و به بسیاری از صاحبان کسب‌وکارهای اینترنتی و حتی غیر اینترنتی کمک می‌کند تا ریسک‌ها و برنامه‌ها و حتی فرصت‌های خود را در زمان مناسب‌تری به ورطه اجرا بگذارند. در ادامه به پنج بخشی اصلی این چرخه اشاره می‌کنیم.
برای مثال، بیوچیپ‌ها (biochips) را می‌توان نام برد که قادرند حتی قبل از پیشرفت و بروز علایم بیماری‌هایی نظیر سرطان یا آبله، آن‌ها را تشخیص دهند. این چیپ‌ها، دارای آرایه‌ای از سنسور‌های مولکولی در سطح خود هستند که می‌توانند عناصر بیولوژیکی و شیمیایی را تجزیه و تحلیل کنند. ضمن این‌که وجود بیوتک (biotech) در چرخه ‌هایپ گارتنر امسال را نیز نباید از قلم انداخت. عضلاتی ماهیتا مصنوعی که از پارامتر‌های بیولوژیکی الهام گرفته‌اند و می‌توانند سرآغازی روشن برای عصر فرا-انسان‌هایی باشند که تاکنون تنها بخشی از تخلیات بشریت بوده است. اگرچه موفقیت‌های گزارش شده از این نسل از فناوری، هنوز در حد پیشرفت آزمایشگاهی بوده است، اما توانایی این فناوری شگفت‌انگیز در رشد دادن پوست و بافت در اطراف یک ربات، که نسبت به فشار دارای حساسیت است، بسیار تامل برانگیز است
اتفاق های خوب و بد زیادی برای ارزهای رمز نگاری شده و تکنولوژی بلاکچین از سال ۲۰۸۸ تا به حال رخ داده است. عده زیادی از مردم به دلیل نوسان‌های دیوانه‌وار، شکوفایی و شکست‌های ناگهانی، عدم پیاده‌سازی در دنیای واقعی معتقدند که این تکنولوژی ها کاربردی نداشته و بی ارزش هستند.
اما اگر نگاه عمیقی تری به رویدادهای ۱۰ سال پیش داشته باشیم میتوانیم سیر طبیعی رشد و پذیرش عمومی بلاکچین را به عنوان یک فناوری جدید مشاهده کنیم. حتی این فراز و فرود ها در مراحل رشد سایر تکنولوژی های انقلاب آفرین نیز وجود دارند.
بازار خرسی به بازاری گفته می شود که رکود بازار را در بر گرفته باشد و ارزش سهام با افت در حال افت شدید روزانه باشد این اصطلاح معمولا در بازار سرمایه استفاده می شود. در ادامه مراحل مختلف چرخه گانتر را معرفی می کنیم با ما همراه باشید.
چرخه هایپ گارتنر(Gartner Hype Cycle) برای نخستین بار در سال ۱۹۹۵ معرفی شد این طرح در واقع مراحل کاری رایج تکنولوژی های مدرن را شرح می دهد. چرخه هایپ گارتنر را می توان یک مدل استاندارد برای رشد و پذیرش فناوری های نو ظهور توسط عموم مردم دانست.
www.bazarbtc.com