منزل بدون چیدمان مانند یک کاغذ سفید است که میتواند تبدیل به یک چالش یا فرصت شود، دراین مقاله به بیان نحوه چیدمان مبل در منزل و نکات و ترفندهایی که در این زمینه وجود دارد میپردازیم، اگر نمیدانید برای چیدمان منزل از کجا باید شروع کنید، با خواندن این مقاله اطلاعات مناسبی را در این باره به دست می آورید
اصول چیدمان از مجموعه اصول و قواعدی تشکیل میشود که رعایت آنها منجر به ایجاد یک دکوراسیون زیبا و کاربردی در محیط میشود، برخی از این اصول عبارتند از :مکان قرار گرفتن وسایل در منزل، انتخاب رنگ و سبک مناسب، فاصله وسایل منزل از یکدیگر و …
نکاتی که در این مقاله گفته میشود نمیتواند یک شبه شما را به یک طراح دکوراسیون حرفه ای تبدیل کند اما راه درست طراحی را به شما نشان میدهد و کمک زیادی برای دست یابی به یک طراحی اصولی به شما خواهد داشت .

نحوه استفاده از فضا و نقطه کانونی :

ترفندهایی برای داشتن بهترین چیدمان مبل در منزل - انتخاب فضا

 

اولین نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد نحوه استفاده از فضا است، برای کارامد بودن چیدمان ما باید در مورد نحوه استفاده از فضا شفاف سازی کنیم، نقطه کانونی مسئله دیگری است که باید آن را نیز در نظر بگیریم، انتخاب نقطه کانونی در محیط بسیار ضروری است این نقطه میتواند شومینه یا تلوزیون باشد، اگر این نقطه کانونی تلوزیون باشد باید فاصله مبلمان از آن را متناسب با سایز صفحه نمایش تنظیم کنیم .

تقدم و تقارن :

چیدمان مبل در منزل - تقدم

 

 

توجه به تقدم وتقارن در محیط بسیار مهم است، تقدم و تقارن باعث ایجاد نظم در محیط و چیدمان میشود، بدین منظور بهتر است در ابتدا بزرگترین قطعه مبل را جایگذاری کنیم و سپس به سراغ قطعات دیگر برویم . بهترین مکان برای قرار دادن قطعات بزرگ مبل، روبه روی نقطه کانونی است . اگر منزل شما کوچک است سعی کنید مبلمان را با فاصله از دیوارها قرار دهید تا در رفت و آمد به مشکل نخورید . کاربرد اصلی تقارن برای اتاق های بزرگ است و در اتاق های کوچک چینش غیر متقارن بهتر است زیرا باعث به وجود آمدن فضایی گرم و صمیمی در محیط میشود .

ترافیک و تنوع :

چیدمان مبل در منزل - ترافیک

این دو نیز از مواردی هستند که در هنگام چیدمان باید مورد توجه قرار گیرند، و به راحتی رفت و آمد در محیط میپردازند، از نکات ضروری که باید در نظر داشته باشید این است که رفت و آمد در اتاق نباید به دلیل چیدمان نامناسب مبلمان مختل شود، برای این منظور به فاصله یک متر از اطراف مبلمان را باید آزاد گذاشت، توجه داشته باشید که عبور و مرور در اتاق باید از اطراف مبلمان صورت گیرد نه از بین آنها، همچنین برای ایاد تنوع میتوانید از مبلمانی با سایزهای متفاوت استفاده کنید اما نباید دو مبل بزرگ را به هیچ وجه در کنار یکدیگر قرار دهید .

تضاد :

چیدمان مبل در منزل

یکی از نکات کاربردی که در هنگام چیدمان مبل در منزل باید مورد توجه قرار گیرد تضاد است، برای ایجاد تضاد در محیط کافیست از ترکیب خطوط صاف و انحنا دار در محیط استفاده شود، مثلا اگر از مبل مدرن استفاده میکنید برای ایجاد تضاد در محیط از میزهای گرد و دایره ای و اگر مبلمان شما انحنا دار است، از میزهای مستطیلی و گوشه دار استفاده کنید . در چیدن مبلمان نحوه دسترسی به میز بسیار مهم است، به طور معمول فاصله مبل تا میز باید حدود 40 سانتی متر باشد .

گردش در محیط :

چیدمان مبل در منزل - گردش

از نکات دیگری که در هنگام چیدمان مبل در منزل باید رعایت شود امکان گردش در محیط است که باید به آسانی انجام گیرد، بدین منظور در اتاق غذا خوری باید یک فاصله 70 سانتی بین میز و دیوار قرار دهید .
طراحی و رسم چیدمان منزل به روی کاغذ : این کار را قبل از هر اقدام دیگری باید انجام دهید در هنگام طراحی و رسم چیدمان منزل بر روی کاغذ، اندازه گیری ابعاد اتاق و مشخص کردن مکان در و پنجره ها از اهمیت زیادی برخوردار است، با انجام این کار، مراحل دیگری که باید انجام دهید به آسانی و با راحتی بیشتری قابل انجام است .

تناسب :

چیدمان مبل در منزل - محیط

یکی از مشخصه های مهم که حتی قبل از خرید مبلمان باید مورد توجه قرار گیرد، شناخت دقیق جایگاه بخش های مختلف به ویژه محل قرار گیری مبلمان است، بی نوجهی به این نکته باعث نارضایتی و تحمیل هزینه اضافی برای تعویض مبل میشود، یک اشتباه رایج که بسیاری مرتکب آن میشوند این است که برای پر کردن فضای موجود و بدون در نظر گرفتن نوع چیدمان، از مبلمان بزرگ استفاده میکنند که نتیجه ای جز پشیمانی و عدم تناسب در محیط به دنبال نخواهد داشت .

تنوع در انتخاب :

چیدمان مبل در منزل - تنوع

یکی از نکاتی که باید در هنگام چیدمان مبل در منزل به آن توجه کنید داشتن تم مخصوص است، این موضوع اصلا به معنای داشتن یک شکل نیست و بر خلاف تصوری که وجود دارد وجود تناسب در محصولات باعث کاهش تنوع نمیشود، این موضوع را به اشتباه برخی فروشنده ها برای فروش بیشتر محصولات خود مطرح میکنند .

استفاده از دو ست مبلمان در فضای منزل :

بهترین چیدمان مبل در منزل - دو ست

استفاده از دو ست مبلمان در منزل مورد علاقه بسیاری از افراد از جمله خانم ها است، به این صورت که از یک دسته مبل رسمی و یک دسته مبل راحتی استفاده میشود، بهترین حالت برای اجرای چنین چیدمانی نشیمن های مستطیل شکل است . نکته حائز اهمیت در این مورد آن است که تفاوت در دو دسته مبل نباید آنقدر زیاد باشد که حس ناهماهنگی در محیط ایجاد شود 

چند اشتباه رایج در هنگام چیدمان مبل در منزل :

1_ مبل ها را ردیفی نچینیم 

چیدمان مبل در منزل - ردیفی

یکی از اشتباهات رایجی که بعضا در هنگام چیدمان مبل در منزل انجام میشود، چیدن ردیفی مبلمان است، اکثرا دلیل این کار راکمبود فضا عنوان میکنند، اما باید توجه داشته باشید که این کار اشتباه است و باعث کاهش زیبایی منزل میشود، به این نکته دقت کنید که در هنگام چیدمان حتما بین کاناپه ها با یکدیگر و همچنین کاناپه ها با دیوار فاصله ای قرار دهید، این فاصله باعث بهتر دیده شدن مبلمان میشود . اگر کمبود فضا دارید میتوانید از مبل های ال و به هم چسبیده استفاده کنید، این نوع از مبلمان را میتوان به دیوار چسباند و از فضای خانه نهایت استفاده را برد .

2_ برای زیر مبل ها از فرش های کوچک استفاده نکنید 

 

در فرهنگ ایرانی فرش به عنوان یکی از لوازم ضروری برای منزل به شمار می آید و کاربردهای زیادی نیز دارد که از جمله میتوان به : استراحت، نشستن، غذاخوردن و … اشاره کرد .
اما وقتی صحبت از انتخاب یک فرش مناسب برای همجواری با فرش میشود وضع فرق میکند، در این هنگام ابعاد فرش انتخابی باید به گونه ای باشد که از دیوار فاصله داشته و هنگام نشستن روی مبل پاها به طور کامل روی آن قرار گیرد .یکی از اشتباهات رایج در هنگام خرید فرش زیر مبل، انتخاب یک فرش کوچک و قرار دادن آن با فاصله زیاد نسبت به مبل است که انام این کار باید خودداری کرد .

3 _ تلوزیون را به عنوان محور در چیدن مبلمان قرار ندهیم

چیدمان مبل در منزل - تلوزیون

چیدمان خانه های ایرانی معمولا بر اساس تابش نور افتاب و یا فضای میز تلوزیون انجام میشودو تلوزیون به عنوام محور در منزل قرار میگیرد که این کار باعث توجه بیش از اندازه به تاوزیون و صحبت نکردن با یکدیگر میشود، بهتر است برای نزدیکی و معاشرت افراد با یکدیگر این کار انجام نشود و تلوزیون به عنوام محور قرار نگیرد و منزل محلی باشد برای دور هم نشستن افراد با یکدیگر نه دور همی با تلوزیون .