شستشوی مبل در منزل با کمترین هزینه - مقدمهبا نزدیک شدن عید نوروز یکی از دغدغه هایی که ذهن بسیاری را به خود مشغول میکند تمیز کردن و شست و شوی وسایل منزل است، شست و شوی شوی مبلمان نیز  از این قاعده مستثنی نیست، اکثر افراد ترجیح میدهند در صورت امکان خودشان در منزل این کار را انجام بدهند که هم سختی حمل و نقل را نداشته باشند و هم از نظر هزینه به صرفه  باشد.

با اینکه خانم های خانه دار بیشترین دغدغه را در این موضوع دارند اما صرفا این مسئله مختص به آنها نیست و کارکنان بخش های خدماتی، هتل ها و مسافرخانه های بزرگ، و حتی آقایانی که به تنهایی زندگی میکنند نیز با این چالش روبرو هستند ،سوال مهمی که در اینجا به وجود می آید این است که چگونه شست و شوی مبل در منزل را با کیفیتی مناسب و کمترین هزینه انجام دهیم، برای رسیدن به پاسخ مناسبی به این سوال در ادامه با ما همراه باشید.

اولین کاری که باید انجام دهیم این است که جنس مبلمان و پارچه استفاده شده در آن را به درستی بشناسیم زیرا نحوه شست و شوی هر کدام از انواع مبل با یکدیگر متفاوت است، معمولا اکثر مبل ها نوع مواد شوینده قابل استفاده را در بدنه مبل به صورت اختصاری درج کرده اند . با شناخت این کلمات اختصاری میتوانید کیفیت شست و شو را تا حد زیادی بالا ببرید، در ادامه به طور کامل همه نکات مربوط به شست و شوی مبل در منزل را مورد بررسی قرار میدهیم .

مراحل شست و شوی مبل در منزل :

  نظافت مبل با جارو برقی :

شست و شوی مبل در منزل - جارو کشیدندر ابتدای کار می بایست بدون در نظر گرفتن اینکه مبل مورد نظر پارچه ای، چرمی و یا مخملی است به جمع آوری اجسام ریز و درشت از مبل بپردازیم، این کار به این دلیل انجام میشود که در هنگام دستمال کشی که در مرحله بعد به آن میپردازیم، آسیبی به پارچه مبل وارد نشود و اجسام تیز باعث پاره شدن مبل نشوند .

 پس از اتمام جارو کشی و جمع آوری اجسام بزرگ نوبت به جمع کردن اجام کوک تر که در بین درزهای مبل قرار گرفته اند میباشد، برای این کار ابتدا از لوله های پرزگیر که دارای سر کوچک تری هستند استفاده کنید سپس ار لوله های باریکی که برای درزهای بین مبل ساخته شده اند استفاده کنید تا اجسام ریزی که بین درزهای مبل قرار گرفته اند را به خوبی جمع آوری کند .

دستمال کشی و شست و شو :

شستشوی مبل در منزل - جارو برقیهدف از دستمال کشی مبل حذف کامل لکه هایی است که بر روی آن قرار دارد، در این زمینه با توجه به نوع و پارچه مبل راهکار های متنوعی وجود دارد، اگر مبل مورد نظر پارچه ای است توصیه ما به شما استفاده از بخارشور است زیرا با این کار علاوه بر پاک کردن لکه های موجود، ضد عفونی مبل نیز صورت میگیرد .

اگر دسترسی به بخار شور ندارید میتوانید این مرحله را با استفاده از یک برس نرم و آب گرم انجام دهید بهتر است که فقط از آب گرم استفاده کنید و هیچ گونه مواد شست و شو دهنده دیگری به آن اضافه نکنید، پس از اتمام کار دستمال کشی مبل میتوان کار شست و شوی مبل در منزل را با توجه به جنس و نوع پارجه مبل شروع کرد، در شست و شوی مبل  با در نظر داشتن نوع مواد شست و شویی که در بدنه مبل به آن اشاره شده است میتوان از مواد شست و شوی خانگی نیز استفاده کرد . در ادامه مقاله شما را با کلمات اختصاصی که در بدنه مبلمان درج شده است و معنی و مفهوم آنها آشنا میکنیم . 

آشنایی با حروف اختصاری در برچسب مبل :

شست و شوی مبل در منزل - برچسببرخی از مدل های مبل به دلیل قیمت بالایی که دارند باید در هنگام شست و شوی آنها دقت زیادی انجام شود، به ویژه اگر شست و شوی مبل در منزل و توسط خومان انجام شود، به همین دلیل کارخانه سازنده این نوع مبلمان یک برچسب راهنما در قسمتی از مبل که دیده نشود میچسبانند و با حروف اختصاری نوع موادی که در هنگام شست و شو باید مورد استفاده قرار کیرد را مشخص کرده اند در ادامه به تشریح این حروف اختصاری میپردازیم .

 W: اگر این حرف در برچسب مبلمان نوشته شده باشد یعنی که در شستشوی این نوع مبل فقط باید از آب سرد و بخار آب استفاده شود.

WS: این حروف نشان دهنده این موضوع است که میتوان از آب به همراه مواد شوینده در شستشوی مبل استفاده کرد .

S: حرف s به این معنی است که تمیز کردن مبل بدون استفاده از آب و مواد شوینده استفاده شود در این نوع مدل میتوان از دستمال کشی برای تمیز کردن استفاده کرد .

O: حرف O در برچسب مبل یعنی در شست و شوی مبلمان مورد نظر فقط از آب سرد استفاده شود در این نوع مبلمان اگر از آب گرم استفاده شود باعث شل شدن و به اصطلاح وا رفتن پارچه میشود .

X: در مبلمانی که در برچسب آنها این حرف نوشته شده باشد ابتدا باید با برس و جارو مبل مورد نظر را پاک سازی کرد و سپس برای شستشو از شامپوهای مخصوص استفاده کرد .

نحوه شست و شوی مبل چرم :

شست و شوی مبل در منزل - مبل چرم

اگر جنس مبلمان شما از چرم است حتما در هنگام خرید، در مورد نحوه شست و شوی مبل از فروشنده سوال کنید زیرا نظافت مبل چرم اگر به درستی انجام نشود مبل ما به مرور زمان دچار ترک خوردگی میشود . نظافت این نوع مبلمان در مقایسه با دیگر انواع مبل آسان تر است اما با این حال باید نکاتی را مورد توجه قرار دهید، یکی از نکات مهم در مورد مبل چرم عدم مجاورت آن با حرارت است زیرا باعث آسیب جدی به مبل خواهد شد، نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که برای هر مبل از روغن مخصوص به آن استفاده شود زیرا جنس چرم طبیعی و مصنوعی با هم تفاوت دارد و هرکدام روغن مخصوص به خود را دارند . 

نحوه نظافت مبل پارچه ای

شست و شوی مبل در منزل - مبل پارچه ای

 

نظافت مبل پارچه ای نسبت به مدل های دیگر کمی مشکل است و اگر به درستی انجام نشود نه تنها تمیز نمیشود بلکه باغث آسیب رسیدن به مبل نیز میشود، با این وجود برای تمیز کردن مبل پارچه ای باید با دقت بیشتری عمل کنید، نکته هایی در این زمینه وجود دارد که با رعایت آنها میتوانید با خیال راحت به نظافت مبل چارچه ای بپردازید .

1- ابتدا سطح مبل را جارو کنید تا گرد و غبار های موجود در آن از بین برود

2- برای تمیز کردن گرد و غبارهایی که بر روی مبل چسبیده از یک برس استفاده کنید

3- معمولا کرک ها و موهایی که به مبل چسبیده با جارو تمیز نمیشوند برای تمیز کردن آنها از غلطک مخصوص استفاده کنید .

در این مقاله به توضیح نحوه نظافت و شست و شوی مبل در منزل و چگونگی انجام این کار به صورت اصولی پرداختیم، امیدواریم برای شما سودمند باشد .