مقدمه :

در این مقاله قصد داریم تا شما را با جدیدترین دکوراسیون داخلی منزل که  طرفداران زیادی در ایران و جهان دارند آشنا کنیم.اولین قدم برای شروع طراحی داخلی،  داشتن اطلاعاتی درباره سبک های مختلف دکوراسیون است، این اطلاعات تا حدود زیادی میتواند به ما در پیدا کردن سبک مورد نظر کمک کند، اگر شما هم جزء کسانی هستید که قصد انتخاب یک دکوراسیون مناسب را دارید این مقاله کمک شایانی به شما در این زمینه خواهد کرد.

انواع سبک های دکوراسیون داخلی :

1 _ سبک مدرن :

جدیدترین دکوراسیون داخلی منزل -سبک مدرن

برای اینکه بدانیم سبک مدرن چیست ابتدا باید اطلاعاتی راجع به کلمه مدرن و مدرنیته داشته باشیم تا درک درستی از این سبک پیدا کنیم، مدرن یک واژه انگلیسی و به معنای جدید و تازه است پس میتوان گفت که هر چیزی که به تازگی مد میشود را میتوان مدرن نامید، ویژگی های  برجسته این سبک دکوراسیون عبارت است از : خطوط صاف و مدرن در وسایل مورد استفاده  و پالت های رنگی ساده، از دیگر ویژگی های سبک مدرن وجود اشکال هندسی گوشه دار و منحنی در وسایل مورد استفاده است، که اشکال هندسی گوشه دار القا کننده حس سرسختی در زندگی مدرن و اشکال هندسی منحنی انتقال دهنده حس پیوستگی و در جریان بودن این سبک زندگی میباشد.

2 _  سبک امروزی :

جدیدترین دکوراسیون داخلی منزل -سبک امروزی

نکته مهمی که در ابتدا باید مورد توجه قرار گیرد تفاوت سبک دکوراسیون امروزی با سبک مدرن است که بعضا به اشتباه این دو سبک را یکی می دانند. زمان پیدایش سبک مدرن قرن بیستم بوده است در حالی که سبک امروزی مربوط به دوره معاصر است . در سبک دکوراسیون امروزی پایبندی چندانی به سبک های دیگر دیده نمیشود به همین خاطر از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است، یکی دیگر از ویژگی های متمایز کننده ی سبک امروزی احساس راحتی و خودمانی بودن فضای آن است.

3_ سبک مینیمال :

جدیدترین دکوراسیون داخلی منزل -سبک مینیمال

دکوراسیون مینیمال جزء سبک هایی محسوب میشود که طرفداران بسیار زیادی دارد و در لیست جدیدترین دکوراسیون داخلی منزل جزء محبوب ترین ها به حساب می آید، ویژگی برجسته این سبک ساده بودن آن است، در واقع نام سبک مینیمال  به خاطر همین سادگی و حذف عناصر اضافه از محیط  به آن داده شده است . رنگ پالتها در دکوراسیون مینیمال خنثی هستند و در بین رنگ ها بیشترین استفاده را از رنگ سفید دارد . ویژگی دیگر این سبک استفاده از تضاد رنگ ها در آن است مثلا در کنار رنگ سفید از رنگ سیاه استفاده می شود تا حالت خنثی بودن از محیط گرفته شود .

4 _ سبک دکوراسیون صنعتی :

جدیدترین دکوراسیون داخلی منزل - سبک صنعتی

نام این دکوراسیون برگرفته از دوره انقلاب صنعتی در اروپا است ویژگی منحصر به فردی که این سبک دارد حس ناتمام بودن طرح آن است ، مانند استفاده از آجر و چوب در ظاهر دکوراسیون .مبلمان چرم به خاطر طرفداران زیادی که در آن دوره داشته یکی از اجزای جدایی ناپذیر در دکوراسیون صنعتی محسوب می شود .

5_ سبک مدرن قرن 20 :

جدیدترین دکوراسیون داخلی منزل - سبک مدزن قرن بیست

دوره پیدایش این سبک اواسط دهه 1900 میلادی بوده است که القا کننده حس نوستالژی در آن دوره می باشد و به خاطر سادگی و استفاده از عناصر مینیمال طرفداران خاص خود را در ایران و جهان دارد، خصوصیت بسیار جالب سبک مدرن ایجاد محیطی گرم و راحت به واسطه استفاده از رنگ های تیره در طراحی است .

6 _ سبک اسکاندیناوی :

جدیدترین دکوراسیون داخلی منزل - سبک اسکاندیناوی

شاید نام سبک اسکاندیناوی را در مقایسه با سبک های دیگر کمتر شنیده باشید اما مطمئنا اگرشناخت درستی از این سبک به دست آورید به سختی از آن دل میکنید، این مدل الهام گرفته از زندگی ساده مردم شمال اروپا بوده است. سبک اسکاندیناوی جزء سبک های ساده و بی آلایش به شمار می آید و رنگ سفید بیشترین استفاده را در این مدل دارد و در ترکیب با عناصر دیگر مانند چوب و پلاستیک که در این سبک زیاد مورد استفاده قرار میگیرد جلوه خاصی به منزل شما میبخشد .

7 _ سبک سنتی غربی :

جدیدترین دکوراسیون داخلی منزل - سبک سنتی غربی

یکی دیگر از جدیدترین دکوراسیون داخلی منزل که مشتری پر و پا قرص خود را دارد، سبک دکوراسیون سنتی غربی است، مشخصه متمایز کننده این سبک استفاده از لوازم تزیینی زیاد است، در این سبک از چوب های تیره استفاده شده است و پالت های مورد استفاده پالتهایی پر رنگ هستند، ویژگی های دیگر سبک سنتی غربی عبارت است از :مبلمانی با پارچه های بافتنی یا مخمل ، گلدوزی و  استفاده از خطوط منحنی .

8 _ سبک سنتی خاور میانه :

جدیدترین دکوراسیون داخلی منزل - سبک سنتی خاور میانه

این سبک را میتوان منحصر به فرد ترین سبک موجود دانست، در این سبک از فرش و گلیم استفاده شده است و پالت های مورد استفاده دارای رنگ گرم و تند همراه با نقش های سنتی و اسلامی است . پشتی و تخت در سبک سنتی خاورمیانه بسیار مورد استفاده قرار گرفته است و از رنگ های شاد و پر انرژی نیز به وفور استفاده شده است.

9 _ سبک انتقالی :

جدیدترین دکوراسیون داخلی منزل - سبک انتقالی

سبک انتقالی جزء منحصر به فرد ترین و جدیدترین دکوراسیون داخلی منزل محسوب می شود و در مقایسه با دیگر سبک ها طرفداران زیادی دارد . سبک انتقالی را میتوان پلی بین دکوراسیون سنتی و مدرن دانست که یک تعادلی بین سبک سنتی و مدرن به وجود آورده است . استیل و شیشه، عناصری هستند که کاربرد زیادی در این مدل دارند. در این سبک از پالت هایی با رنگ خنثی استفاده شده است که تداعی کننده یک فضای صمیمی و ارام است .

10_ سبک سنتی شرق دور :

جدیدترین دکوراسیون داخلی منزل - سبک شرق دور

خواستگاه این مدل کشور های آسیای شرقی مانند چین و ژاپن است، سبک دکوراسیون سنتی شرق دور یک سبک ساده است که از زندگی ساده و بی آلایش  مردمان این مناطق نشات میگیرد . در این سبک از لوازم گوشه دار استفاده میشود که این ویژگی آن را به سبک مدرن بسیار نزدیک میکند. رنگ پالت های استفاده شده در  این سبک پالت هایی با رنگ خنثی است، البته امکان استفاده از پالت هایی با رنگ های دیگر نیز فراهم شده است .

11 – سبک فرانسوی :

چدیدترن دکوراسیون داخلی منزل - سبک فرانسوی

از ویژگی های برجسته سبک فرانسوی استفاده از رنگ های گرم و ملایم مانند قرمز و زرد است که این خود فضایی صمیمی را به وجود می آورد، در سبک دکوراسیون فرانسوی از سنگ و آجر استفاده شده است که از ویژگی های برجسته این سبک به شما می آید. دکوراسیون فرانسوی از محدود مدل هایی است که از ظروف تزیینی چینی و رو تختی های ضخیم و سنگین استفاده میکند، همچنین  از موارد دیگری که این سبک اهمیت زیادی به آن داده میتوان به : استفاده از فرش، مبلهای با روکش دامن دار، و پرده های بلند اشاره کرد .

12 _ سبک بوهمیان :

چدیدترن دکوراسیون داخلی منزل - سبک کولی وار

یکی دیگر از محبوب ترین و دوست داشتنی ترین سبک های موجود که جذابیت زیادی دارد سبک بوهمیان است، اگر قصد خرید جدیدترین دکوراسیون داخلی منزل را دارید، سبک بوهمیان یکی از گزینه هایی است که قطعا شما را شگفت زده میکند، دلیل تمایز این سبک با دیگر سبک ها در این است که میتوانید هر جور که دوست دارید فضای منزل خود را طراحی کنید، یکی از دلایل پرطرفدار بودن سبک بوهمیان نیز همین انعطاف داشتن و آزادی از قید و بندهاست که طراحی را صرفا بر اساس علاقه شخصی انجام میدهد . نام دیگر سبک بوهمیان سبک کولی وار است .

13 _ سبک روستیک یا روستایی :

چدیدترن دکوراسیون داخلی منزل - سبک روستایی

کلمه روستیک در زبان لاتین به معنی رنگ و رو رفته است، اگر شما از آن دسته افرادی هستید که سادگی و بی آلایش بودن محیط برایتان مهم است سبک روستیک میتواند یک انتخاب درست و به جا برای شما باشد، این سبک در بین جدیدترین دکوراسیون داخلی منزل که تا به حال معرفی کرده ایم جزء محبوب ترین ها به شمار می آید که با استفاده از عناصر طبیعی مانند سنگ و چوب محیطی آرام و بی تکلف را برای شما به وجود می آورد . در سبک روستیک لوام فلزی زنگ زده ی زیادی به چشم میخورد که این وسایل اصلا معیوب و یا بلا استفاده نیستند و صرفا از نظر ظاهری اینگونه طراحی شده اند .

14 _ سبک شبی شیک :

چدیدترن دکوراسیون داخلی منزل - سبک شبی شیک

شبی شیک یکی دیگر از انواع سبک های دکوراسیون است که منشا پیدایش آن  کشور انگلستان بوده است، در این سبک از مبلمان سلطنتی و وسایل مجلل خبری نیست و بیشتر شاهد مبلمانی با سبک های قدیمی هستیم، شبی شیک بیشتر یک سبک زنانه به حساب می آید و مانند سبک روستیک از وسایل رنگ و رو رفته استفاده می کند.

15 _ سبک هالیوودی :

چدیدترن دکوراسیون داخلی منزل - سبک هالیوودی

همانطور که از نام سبک هالیوودی مشخص است این سبک برگرفته شده از فیلمهای هالیوودی است، در این سبک  که در زمره جدیدترین دکوراسیون داخلی منزل قرار میگیرد، گرایش زیادی به لوکس و با شکوه بودن محیط به چشم میخورد و به خاطر همین موضوع است که مبلمان باشکوه و عتیقه جات گرانبها، پالتهایی با رنگ های خیره کننده مانند قرمز،فیروزه ای، و بنفش در سبک هالیوودی از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند . از ویژگی های دیگر این سبک : تزیین دیوارها، استفاده از عکس بازیگران هالیوودی، و دیوارهایی با رنگ های تیره است . در سبک هالیوودی نشانه هایی از سبک های دیگر به چشم میخورد اما این به آن معنا نیست که سبک هالیوودی ترکیبی از سبک های دیگر است بلکه میتوان آن را نمایشی از زیبایی و دلفریبی دانست که ریشه در طراحی بی عیب و نقص آن دارد .

16 _ سبک ساحلی :

چدیدترن دکوراسیون داخلی منزل -سبک ساحلی

شما با استفاده از این سبک منحصر به فرد، بدون توجه به موقعیت مکانی که در آن هستید به یاد ساحل دریا خواهید افتاد، سبک ساحلی یک از زیبا ترین سبک ها و از جدیدترین دکوراسیون داخلی منزل محسوب می شود که هدف آن ایجاد حس آرامش در فضای زندگی شما است، نام دیگر سبک ساحلی سبک همپتون است و الهام گرفته شده از مناطق ساحلی آمریکا می باشد . اگر شما علاقه زیادی به تفریحات ساحلی و قدم زدن بر روی ساحل ماسه ای دارید سبک ساحلی می تواند به وجود آورنده این حس در فضای منزل شما باشد حتی اگر کیلومتر ها از دریا و ساحل دور باشید . ویژگی های متمایز کننده سبک ساحلی عبارتند از : استفاده از مبلمان بژ یا سفید رنگ، پالتهایی به رنگ خنثی، سقف کوتاه همراه با پنجره های سراسری و آفتاب گیر .

17 _ سبک ایران باستان :

چدیدترن دکوراسیون داخلی منزل -سبک ایران باستان

عمر هنر و معماری در ایران قدمتی به بلندای تاریخ دارد، و بهترین شاهد برای این موضوع است که این سرزمین از کانون های نخست معماری و شهرسازی در جهان بوده است، تمرکز سبک ایران باستان که یکی از جدیدترین دکوراسیون داخلی منزل محسوب میشود، همانطور که از نام آن مشخص است معطوف به زمان هخامنشیان و قبل از آن است، هنر و معماری زیبا و دلنشین ایران باستان باعث شده است که این سبک طرفداران زیادی به خصوص در ایران داشته باشد، استفاده از تصاویر هخامنشی و باستانی، پالت های رنگی خنثی، ستون های بلند و درب های سنگین خصوصیات بارز سبک ایران باستان است .

18 _ سبک یونان باستان :

چدیدترن دکوراسیون داخلی منزل -سبک یونان باستان

فرهنگ و هنر غنی یونان باستان باعث شده است که این سبک نیز مانند سبک ایران باستان طرفداران و علاقه مندان خاص خود را داشته باشد، شاید این سبک را در برخی فیلم های تاریخی البته با کمی تغییر دیده باشید . سبک یونان باستان مانند دیگر سبک های تاریخی از عناصری مانند حکاکی و تندیس های تاریخی بهره میگیرد، رنگ پالتها مانند سبک ایران باستان خنثی است،تنها تفاوت این دو سبک با یکدیکر در استفاده از اشکال منحنی در دکوراسیون است که سبک یونان باستان از این ویژگی به خوبی استفاده میکند .

چکیده :

در این مقاله به معرفی جدیدترین دکوراسیون داخلی منزل، ویژگی ها و نقاط ضعف و قوت هر کدام از سبک ها پرداختیم، قطعا همه هجده سبک بالا علاقه مندان خاص خود را دارد که با توجه به ویژگی های سبک مورد علاقه خود آن را انتخاب میکنند، همچنین چند سبک دکوراسیون که نسبت به دیگر سبک ها طرفداران بیشتری دارد را معرفی کردیم، امیدوریم که توانسته باشیم بینش مناسبی را نسبت به هرکدام از سبک ها در شما به وجود آورده باشیم تا به راحتی و بدون دغدغه بتولنید سبک دکوراسیون مورد علاقه خود را انتخاب کنید .