در این مقاله قصد داریم تاشما را با انواع چوب در صنعت مبلمان آشنا کنیم که یکی از مواردی مهمی است که در هنگام خرید مبل باید مورد توجه قرار گیرد، نوع چوب به کار گرفته شده در مبل ارتباط مستقیمی با کیفیت مبل دارد، اگر در هنگام خرید مبل به نوع چوب به کار رفته شده در آن دقت نکنیم و مبلمانی با چوب بی کیفیت را انتخاب کنیم به مرور زمان محصول خریداری شده کیفیت خود را از دست میدهد . در این راستا و باتوجه به اهمیتی که این موضوع دارد در این مقاله به معرفی انواع چوب در صنعت مبلمان و همچنین بهترین و با کیفیت ترین چوب های موجود می پردازیم، پس اگر قصد خرید مبلمانی با کیفیت دارید این مقاله را ازدست ندهید .

چوب بلوط :

انواع چوب در صنعت مبلمان - چوب بلوط

بلوط از جمله چوب هایی است که در اکثر مناطق جهان وجود دارد و به عنوان یکی از پرکاربرد ترین ومحبوب ترین چوب های مورد استفاده در مبل به شمار می آید . رنگ چوب بلوط از قهوه ای روشن تا تیره، موجود است، چوب بلوط به دو نوع قرمز و سفید تقسیم می شود که از بلوط قرمز به دلیل خاصیت ضد آبی که دارد در گذشته در ساخت کشتی مورد استفاده قرار میگرفته است ، و از بلوط سفید نیز در ساخت ریل، واگن قطار و کفپوش های سخت استفاده میشود .

مبلمان ساخته شده با چوب بلوط بسیار با کیفیت و محکم است و اگربه خوبی از آن نگهداری شود، برای مدت طولانی با همان کیفیت اولیه قابل استفاده است . بهترین انتخاب برای خانواده های شلوغ و پر رفت و آمد، مبلمانی با چوب بلوط است که در عین زیبایی و ظرافت از استحکام قابل توجهی نیز برخوردار است و به راحتی کیفیت خود را از دست نمیدهد . در هنگام خرید مبلمانی با این چوب به این نکته توجه داشته باشید که از چوب بلوط در همه ی مبل استفاده شده باشد نه فقط در روکش مبل. قیمت مبل ساخته شده با چوب بلوط کمی بالا است که در مقایسه با کیفیت و استحکام این نوع چوب، طبیعی است .

چوب ماهاگونی :

انواع چوب در صنعت مبلمان - چوب ماهاگونی

یکی از بهترین انواع چوب در صنعت مبلمان که قیمت زیادی نیز در جهان دارد چوب ماهاگونی است، منشا پیدایش این چوب کشور های آمریکای جنوبی و مکزیک بوده است، اما امروزه کشورهای آسیایی به ویژه آسیای شرقی  مانند اندونزی، مالزی، و بنگلادش از تولید کنندگان عمده ی چوب ماهاگونی هستند و کشور های ایالات متحده و انگلیس نیز وارد کنندگان عمده چوب ماهاگونی میباشند.

این چوب در دو نوع آمریکای و آفریقایی در بازار موجود است که نوع آفریقایی آن به دلیل بافت یک دست و درخشانی که دارد بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد . ویژگی منحصر به فردی که باعث محبوبیت چوب ماهاگونی شده، این است که درون چوب به رنگ قرمز و بیرون آن به رنگ سفید مایل به صورتی است که زیبایی و جلوه خاصی به وسایلی که از آن استفاده میکنند میبخشد، از ویژگی های دیگر چوب ماهاگونی میتوان به : پرداخت عالی، ضربه پذیری خوب و پیچ خوری بالا اشاره کرد. به غیر از صنعت مبلمان که مصرف بالایی  به خصوص در قسمت روکش مبل از این چوب دارد در صنایع دستی و ساخت آلات موسیقی نیز به وفور مورد استفاده قرار میگیرد .

چوب گردو :

انواع چوب در صنعت مبلمان - چوب گردو

یکی دیگر از انواع چوب در صنعت مبلمان که در همه دنیا و به خصوص در کشور ما استفاده زیادی از آن میشود چوب درخت گردو است، رنگ چوب گردو خاکستری متمایل به قهوه ای است و به دلیل استحکام  و همچنین زیبایی قابل توجه، از ارزش بالایی برخوردار است، در بین چوب های موجود، یکی از چوبهایی که بیشترین استفاده را در بین فعالان صنعت مبل دارد چوب گردو است، علاوه بر گونه خاکستری مایل به قهوه ای، نوع سفید و سیاه این چوب نیز در بازار موجود است که نسبت به نوع خاکستری مایل قهوه ای از اهمیت کمتری به آن ها داده میشود.

از چوب گردو بیشتر در کارهای تزئینی، تهیه روکش، منبت کاری و خراطی استفاده میشود، ویژگی که این چوب را متمایز کرده است تلخ بودن آن است که باعث میشود حشرات چوب خوار تمایلی به خوردن آن نداشته باشند .  هزینه مبلمانی که با چوب گردو ساخته شده اند نیز نسبت به مبلمان ساخته شده با چوبهای نرم نظیر چوب راش به مراتب گران تر است .

چوب راش :

انواع چوب در صنعت مبلمان - چوب راش

چوب راش از خانواده چوب های نیمه سنگین است و از انواع چوب در صنعت مبلمان به شمار می آید که از مقاومت و سختی زیادی بهره میبرد و به دلیل همین موضوع در برابر حشرات و قارچ ها بسیار مقاوم است، این چوب به رنگ های کرم و صورتی مایل به قهوه ای در بازار موجود است . منبع چوب راش در ایران جنگل های شمال کشور و شهرهایی مانند آستارا و نور است، قطر چوب راش بعضا به دو متر نیز میرسد که یکی از مزایای چوب راش به حساب می آید . اگر در بازار مبل هایی را مشاهده کردید که نمای چوبیشان بسیار زیبا و چشم نواز کار شده است، به احتمال فراوان در این مبل از چوب راش استفاده شده است، اگر نگهداری مبلمان ساخته شده با چوب راش به درستی انجام شود این مبلمان دارای عمر طولانی خواهد بود.

چوب راش به دلیل مصرف بالایی که در صنایع مختلف به ویژه صنعت مبلمان دارد از کشور های دیگر مانند اذربایجان وارد میشود که چوب های وارد شده از کشور آذربایجان از کیفیت بالاتری نسبت به چوبهای کشور خودمان برخوردار است و این موضوع که در مبلمان ساخته شده، از چوب راش کشور اذربایجان استفاده شده است به عنوان یک مزیت از سوی فروشندگان مبلمان به مشتریان گفته میشود. اما با توجه به همه نکات مثبتی که چوب راش دارد همچنان بهترین چوب برای ساخت مبل چوب گردو است .

نتیجه گیری :

چوب به کار گرفته شده در مبل، میتواند تا حدود زیادی کیفیت آن را تضمین کند، اگر در مبل از چوب های با کیفیت مانند چوب گردو و راش استفاده شده باشد قطعا مبل با کیفیتی خواهد بود، اما اگر چوب استفاده شده در از چوب های بی کیفیت باشد قطعا کیفیت مبل را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد، در این مقاله به معرفی انواع چوب در صنعت مبلمان، ویژگی ها، و بیان نقاط ضعف و قوت هر کدام پرداختیم، امیدواریم با در نظر گرفتن موارد گفته شده بتوانید بهترین  و با کیفیت ترین انتخاب را داشته باشید .